Hangi Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli (Tülin Şahin’den)

23:50

Giyim ve makyaj konusunda tecrübelerini bizlerle paylaşan Tülin Şahin, hangi vücut tipinin nasıl giyinmesi konusunda bilgiler verdi.
Yuvarlak hatlar
Kıyafetler mutlaka üste oturmalı. Ama sakın yalnış anlaşılmasın, asla dar olmamalı. Sanki terziden yeni çıkmış gibi oturmalı. Ne bol ne dar. Bol kıyafetler giyildiğinde olunandan daha yuvarlak görünebilir. Yuvarlak hatların beli mutlaka ince olur. O yüzden bele oturan kıyafetler seçilmeli ve dikkat belin inceliğine çekilmeli.
Kısa üst beden, uzun bacaklar
Bu tip vücutlarda amaç, vücudun oranını dengelemektir. Kısa üst bedenin uzun bacaklarla uyum sağlaması gerek. Bunun içinde takım elbiselerde, ceketleri kalçaya kadar hatta daha uzun olanlar tercih edilmeli. Bel kısmında yatay hatlar yaratarak da o denge sağlanabilir. Örneğin, kemer kullanılabilir veya çizgili üstler giyilebilir. Bacak boyu, diz boyu eteklerle, capri veta tam bilekte biten pantolonlarla daha kısa gösterilebilir.
Uzun üst beden, kısa bacaklar
Bacakları daha uzun göstermek için dar, üstünde çok fazla detay olmayan özellikle beli yüksek pantolonlar ve etekler tercih edilmeli. Eteğin ve pantolonun üzerine giyilecek ceket mutlaka belde bitmeli.
Yuvarak – geniş üst, ince bacaklar
Tüm dikkati bacaklara çekmekte fayda var. Bu yüzden ince bacakları daha da ön plana çıkartacak dar pantolonlar, pek çok insanın giymeye cesaret edemediği desenli çoraplar giyilebilir. Üst bedende dikey detaylar kullanılmalı. Giyileek ceket yarı oturmalı. Asla dar olmamalı ve sıkmamalı.
Dar- ince üst, geniş kalçalar
Üste giyilecek ceketin yada gömleğin üzerinde detay olmasına dikkat edilmeli. Böylece tüm dikkat üst kısma çekilmiş olunur. Kısa ve dar bir ceket veya gömlek giyilerek, belin inceliği bir kez daha vurgulanmış olur. Geniş kalçalarla omuzları dengelemek için, üst kısma giyilecek parçanın omuzlarına çok belli olmayan, küçük ve hafif vatkalar diktirilebilir. Küçük ve hafif vatkalar omuzları dengelemek için yeterli olacaktır. Alt kısma giyilecek parçaların da uçuşan veya dümdüz kumaşlardan olması daha iyidir.
Geniş- büyük üst, dar kalçalar
Burada amaç, dikkati dar kalçalara çekmektir. Bu yüzden dar ve tam belde biten ceket giyilmesinde fayda var. Bu tip bir ceket alırken yapısından çok kıvrımlarına dikkat edilmeli. Kalçalarda rahatlıkla yatay çizgiler yaratabilir. Üst kısma giyilecek parçalar çok sade olmalı. İnce bacakları daha da ortaya çıkarmak için dar kesimli pantolonlar tercih edilmeli.