Zayıflamayı zorlaştıran 7 davranış

09:36 No Comments

Bilimsellikten uzak, kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler, kilo kaybı açısından işe yaramadığı gibi vücuda büyük zarar veriyor. Yanlış uygulamalarla metabolizma yavaşlıyor ve sonucunda kilo kaybında direnç oluşuyor. İşin daha da kötüsü bozulan metabolizma nedeniyle ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkıyor.
Böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı, kalp krizi, bağırsak bozuklukları, durdurulamayan kilo kayıpları, tiroit hormonlarındaki düzensizlikler, sinirsel bozukluklar, ağır anksiyete ve depresyon en sık görülen olumsuz sonuçları oluşturuyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu metabolizmayı yavaşlatan ve önemli sağlık sorunlarına yol açan diyet hatalarını anlattı. İşte Torluoğlu’nun işaret ettiği 7 diyet hatası:

1. Karbonhidratı kesmek
“Diyete başladım ekmek, pilav, makarna yemiyorum” Özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla duyduğumuz cümlelerden biri. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor. Bunun yanında beynin düzenli olarak çalışabilmesi için kullandığı tek yakıt glikozdur ve günlük 50 gr’ın altında alındığında düşünsel fonksiyonlarda gerilemeye yol açıyor. Herkesin, diyabet hastalarının bile, karbonhidratı tamamen hayatlarından çıkarmak yerine; tam buğday ekmeği, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna ve çorba gibi kompleks kaynakları kilo kaybı programlarında belirli ölçülerde tüketmeleri gerekiyor.

2. Bitki çayı ile kilo kaybını hızlandırmaya çalışmak
Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha fazla bitki çayı içmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Ancak bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabiliyor. Üstelik bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsizce ve fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlik, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı su atımı gibi ciddi zararlara yol açabiliyor. Bu nedenle bitkisel de olsa bu tür çaylar mutlaka bir uzmana danışarak tüketilmeli.

3. Rihanna, Shakira ve Madonna diyetleri uygulamak
Televizyonda izlediğiniz, dergi ve gazetelerden kesip dolapların üzerine asarak uygulamaya çalıştığınız diyetler, özellikle metabolik bir rahatsızlığınız varsa, ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Her kişinin görüntüsü, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının nasıl tamamen aynı değilse, uygulayacakları diyet de aynı olamaz. Dolayısıyla hazır diyet programları uygulamak metabolizma hızında düşüşlere ve kilo kaybında dirence neden olabiliyor.

4. Zayıflama ilacı kullanmak
Reklamlarda görülen ve bir uzmana danışılmadan bilinçsizce tüketilen zayıflama hapları; böbrek yetmezliği, kalp krizi, tiroit hormonlarında dengesizlik, karaciğerde toksik etki, bağırsak faaliyetlerinde anormallikler ve sinir siteminde kalıcı hasara yol açabiliyor.

5. Bazı besinleri yasak listesine almak
Patates, havuç, bezelye, mısır ve muz, içeriklerindeki onca zenginliğe rağmen maalesef ilk vazgeçilen besinler arasında yer alıyor. Fakat bir besini listeden tamamen çıkarmak hem hayat boyu sürdürülemiyor, hem de bu besine olan ilgiyi arttırıyor. Bu besinler kilo kaybına engel olmadıkları için porsiyonuna dikkat ederek ve zaman ayarlaması yaparak tüketebilirsiniz.

6. Sporda aşırıya kaçmak
Yeterli enerji ve protein almadan, spor öncesi ve sonrası öğünler belirlemeden bilinçsizce ve uzun saatler yapılan spor; kas kayıpları ve yavaşlayan bir metabolizmadan başka bir şey sağlamıyor. Üstelik öncesinde hiç spor yapmayan ve yoğun kilo problemi olan kişilerin aniden uzun süreli spor yapmaları eklem problemleriyle de sonuçlanabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 dakika egzersiz öneriyor. Dolayısıyla önce bu eğri sağlanmalı, ihtiyaç varsa sporun dozu uzman eşliğinde arttırılmalı.

7. Sınırsızca meyve yemek
Meyveler mevsimine göre çeşitlilik gösteren, besinsel değeri çok yüksek sağlıklı birer besin öğeleri olmakla birlikte, içeriklerinde bulunan früktoz, insülinden bağımsız hareket ederek, çok hızlı bir şekilde karın bölgesinde yağlanmaya yol açıyor. Bu nedenle enerji ihtiyacınıza göre meyveleri belirli porsiyonların üzerinde tüketmemeniz çok önemli.


Kaynak: http://www.sag-lik.net/beslenme-ve-diyet-zayiflamayi-zorlastiran-7-davranis-5878.html#ixzz3UuQfibv9


0 yorum:

Yorum Gönder